عید غدیر مبارک

سخنی با والدین

 

 از مهم‌ترین و اساسی‌ترین وظایف والدین در تربیت فرزندانشان این است‌ که آن‌ها را با حقایق آشنا کنند. زیرا دل نوجوانان چون زمین کاشته ‌نشده، آماده‌ی پذیرش هر بذری است‌ که در آن پاشیده شود. پس این‌ که فرزندان ما، چه بذری را در درون دل‌ها و جان‌هایشان می‌پرورانند، بسیار اهمیت دارد. 

در احوال یکی از دوست‌داران امیرمؤمنان حضرت علی علیه‌السلام‌ می‌گویند:

روزی معاویه حلوایی را به خانه آن‌ها فرستاد، دختر کوچک صاحب‌خانه، بی‌خبر از راه رسید و با دیدن حلوا خوشحال شد مقداری از آن را به دهان برد. پدر به فرزندش گفت: معاویه می‌خواست با شیرینی حلوا، مِهر حضرت علی علیه‌السلام را از دل‌هایمان پاک کند، دختر نوجوان بلافاصله حلوا را از دهان بیرون‌ آورد و دهانش را شست.

دل‌های فرزندان ما ظرف محبت چه‌کسانی است؟ وچه خواسته‌ها و اهدافی را درخود پرورش می‌دهد؟

آیا می‌توان از زمینی‌که درآن جو کاشته‌اند، انتظار برداشت‌گندم داشت؟

حقِ داشتنِ نعمت بزرگی چون پیشواییِ پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و ائمه‌اطهار علیهم‌السلام چیست؟

امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند:

به خاندان پیامبر خود بنگرید وراه آنان‌را درپیش‌ گیرید و در پی ایشان حرکت کنید زیرا آنان هرگز شما را از راه راست منحرف نمی‌کنند و به هیچ هلاکتی در نمی‌افکنند.1

  • ما با روز غدیر، پیام غدیر، وارث غدیر چه‌ کرده‌ایم؟
  • پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از ما چه خواسته‌اند؟

این فرموده پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را درخطبه غدیر به خاطر بیاوریم:

ای مردم! من امر خلافت را به عنوان امامت و وراثت در نسل خودم تا روز قیامت به ودیعه می‌سپارم ... پس حاضران به غایبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند... .

بیاییم فرزندانمان را غدیری تربیت کنیم تا در این طوفان بلا و هلاکت به ورطه‌ی هولناک نا امیدی به دستاویز محکم ولایت چنگ زده تا ان‌شاءالله گام در طریق صحیح گذارند و از دسیسه‌های شیطان و گمراهی و تباهی در امان بمانند.

پانویس

1ـ نهج‌البلاغه، خطبه97.